10 sposobów na to, jak żyć bardziej elegancko

Świeżo po lekturach J. Scott z serii „Madame Chic” pomyślałam, że wiele w nich oczywistości i banałów. Później jednak naszła mnie refleksja, jak często zapominamy o prostych rzeczach, wydawałoby się jasnych i naturalnych dla wszystkich, a które jednak w naszym pośpiechu potrafią zaginąć w gąszczu spraw do załatwienia i szybkich przyjemności. Dlatego zaczęłam się zastanawiać, jak w prosty sposób poprawić jakość swojego życia, poszerzyć horyzonty i sprawić, aby życie było bardziej eleganckie, wytworne, ale też twórcze, inspirujące i ciekawe. Skupię się tu na rzeczach prostych, dostępnych właściwie od ręki dla większości z nas i niewymagających dużych nakładów czasowych i finansowych. Mam nadzieję, że spodobają Wam się moje pomysły i skorzystacie choćby z jednego. Jeśli jesteście ciekawi, co dziś dla Was przygotowałam, zapraszam na dalszą część.

  1. Obcuj ze sztuką, muzyką, filmem, teatrem.

Jedną z najbardziej poszerzających horyzonty, ale też przyjemnych rzeczy jest dla mnie zapoznawanie się ze sztuką. Kocham muzykę i zawsze jestem otwarta na poznawanie nowych gatunków muzycznych, zespołów czy utworów. Kocham musicale, muzykę na żywo, szczególnie przy dobrym nagłośnieniu. Muzyka i spektakle teatralne są niezwykle inspirujące i zawsze działają na mnie odprężająco i inspirująco.  W zależności od tego, co lubicie, wybór jest ogromny: musicale, filharmonia, opera, koncerty. Myślę też, że warto raz na jakiś czas wybrać się na coś nietypowego dla nas i sprawdzić, czy nie spodoba nam się coś nowego. W moich najbliższych planach jest wyjście do opery, a także świeżutki musical.

2. Inspiruj się ludźmi z pasją.

Uwielbiam inspirować się ludźmi, którzy mają własne pasje, potrafią z zamiłowaniem opowiadać czy to o swojej pracy czy posiadanym hobby. Takie osoby mają w sobie coś magnetyzującego i zawsze dają mi kopniaka do własnych działań. Warto podpatrywać osoby, które są dla nas wzorem do naśladowania i czerpać od nich to, co wartościowe. Nawet jeśli ich hobby to dla nas czarna magia – już sam ich entuzjazm i pasja, z jaką potrafią o tym mówić, wystarczy na naładowanie baterii na długi czas.

3. Celebruj chwile.

Jeśli uważasz, że na co dzień nie warto pić herbaty w najlepszym ze swoich kubków ani chodzić w swoich najlepszych ubraniach – zacznij to robić, zanim kubek przypadkowo się zbije a ubranie przestanie pasować rozmiarem i nie zdążysz się nim nacieszyć. Z tego, jak wygląda nasza codzienność, składa się to, jak wygląda nasze całe życie. Jeśli więc chcesz żyć nieco piękniej – pozwól sobie świętować częściej i niech każdy dzień będzie ważny i równie istotny. Pamiętaj też, że tydzień trwa 7 dni, a nie tylko sobotę i niedzielę.

4. Naucz się cieszyć z codziennych, małych rzeczy.

Podczas ostatniego pobytu nad morzem, zdałam sobie sprawę, że pomimo wielu, różnych atrakcji, najbardziej z całego wyjazdu zapamiętałam małego wróbelka, którego karmiliśmy okruszkami. Pomyślałam sobie wtedy, że możemy mieć miliony na koncie, najnowszy telefon, wypasiony laptop, ale jeśli nie nauczymy się doceniać drobnych rzeczy, te większe też nie będą nas cieszyć. Dlatego warto nauczyć się doceniać małe przyjemności: smaczny posiłek, dobrą herbatę, czas z rodziną, rozmowę przez telefon, popołudniową drzemkę. Te drobne rzeczy sprawią, że nasze poczucie szczęścia wzrośnie, jeśli tylko zechcemy i nauczymy się je dostrzegać.

5. Staraj się dla siebie, a nie dla innych.

Jeśli sprzątasz mieszkanie tylko wtedy, kiedy mają przyjść goście – ten punkt jest dla Ciebie. Zacznij starać się dla siebie, a nie dla innych. Większość ludzi, którzy do Ciebie przyjdą i tak nawet nie zauważą kurzu i niepozmywanych naczyń, więc staranie się dla innych nie ma sensu. Dlatego jeśli zależy Ci na porządku w domu, rób go dla siebie, tak, abyś to Ty czuł się w swoim domu dobrze, mógł wartościowo odpoczywać, a przy okazji nie mieć problemu ze znalezieniem potrzebnych kluczy przed wyjściem z domu. Również o siebie dbaj dla siebie – dla lepszego samopoczucia, poprawy pewności siebie. Nie wiem, jak Wy, ale myśląc o pięciu ostatnich osobach, z jakimi się widziałam – o żadnej nie byłabym w stanie powiedzieć, jak była ubrana i jaki i czy miała makijaż.

6. Ucz się i dokształcaj cały czas.

Zdobywanie nowej wiedzy i umiejętności oraz uczenie się przez całe życie to wartość, która pozwala być sprawnym umysłowo do późnej starości, ale też być na bieżąco i zawsze mieć coś ciekawego do powiedzenia. Warto więc uczyć się nowych rzeczy: obcych języków, historii, programowania, szydełkowania – co tylko Ci się zamarzy.

7. Czytaj.

Banałem jest, że czytanie rozwija i poszerza zasób słów, jednak naprawdę tak jest, więc jeśli wciąż opierasz się przed wzięciem do ręki książki, przełam się. Wybór jest ogromny: od powieści, przez poradniki, aż po książki naukowe, historyczne i branżowe. Czytaj to, co lubisz, co Cię interesuje, ale po prostu: czytaj. Cokolwiek. Tanie romanse to też jakaś wartość. 🙂

8. Poszukaj własnego stylu.

Bycie bardziej eleganckim łączy się też z wyglądem. Warto poszukać swojego stylu, poświęcić trochę czasu na dobranie kolorów i fasonów, które nam pasują, albo nawet zrobić sobie profesjonalną analizę kolorystyczną. Poszukiwanie własnego stylu może być świetną zabawą, ale też ciekawą inspiracją i sposobem na lepsze poznanie siebie.

9. Znajdź sobie hobby.

Jeśli jeszcze nie masz nic, co wprawia Cię w ekscytację – zacznij coś robić. Poszukaj sobie fajnego hobby, które będzie Cię inspirować i pochłaniać. Dzięki niemu będziesz mieć nie tylko sposób na relaks po ciężkim dniu, ale też zawsze ciekawy temat do rozmowy lub przy konieczności opowiedzenia czegoś o sobie.

10. Uprawiaj sport.

I na koniec: rusz cztery litery z kanapy, zanim kręgosłup i kolana odmówią Ci posłuszeństwa, a znużenie i znudzenie sprawią, że zapadniesz w zimowy sen. Ruch to zdrowie i jest bardzo elegancki. Co najmniej pół godziny spaceru i świat nagle wygląda zupełnie inaczej!

Kochani, dajcie znać, co inspirującego lubicie robić i jakie macie sposoby, aby życie było bardziej jakościowe i piękniejsze. Czekam na Wasze sposoby – mam nadzieję, że Wy mnie również do czegoś zainspirujecie!

7 myśli na temat “10 sposobów na to, jak żyć bardziej elegancko

  1. Ciężko będzie, bo temat wyczerpałaś i świetnie opisałaś punkt po punkcie 🙂 Część z nich, nawet nieświadomie w życie już dawno wprowadziłam. Tylko z tym sportem ciągle na bakier 😉 Miłego tygodnia dla Ciebie, pełnego aktywności fizycznej i intelektualnej!

    Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s