Niemodny odpoczynek – 3 porady, jak odpocząć skutecznie

Żyjemy w świecie, w którym modne jest bycie zajętym, zapracowanym i zmęczonym. Jeśli nie pracujesz po kilkanaście godzin dziennie, potem nie biegniesz na szybkie zakupy, sprzątanie, siłownię, a po całym dniu nie padasz ze zmęczenia – nie jesteś wystarczająco dobry. Myślisz, że odpoczynek to luksus, na który nie możesz sobie pozwolić, a wyśpisz się po śmierci? No cóż, z takim stylem życia być może nastąpi to całkiem niedługo…

Odpocznij, zanim będziesz wykończony.

Jeśli uważasz, że odpoczywać należy dopiero wtedy, gdy padasz ze zmęczenia, to jesteś na dobrej drodze… do zawału serca, depresji, wypalenia zawodowego, problemów z kręgosłupem, układem pokarmowym i pewnie jeszcze kilku innych, wątpliwych przyjemności.

Odpoczynek jest naprawdę ważny, ale istotne jest nie tylko, żeby odpoczywać, ale też kiedy to robić i w jaki sposób. Jak więc odpoczywać tak, aby naprawdę czuć się wypoczętym?

  1. Regularność.

Podobnie, jak w wielu innych dziedzinach, również podczas wypoczynku ważna jest regularność. Nie da się w weekend „odespać” nieprzespanego tygodnia, w którym zarywa się każdą noc na dokończenie „ważnych spraw”. Nie można też odpocząć na zapas. Istotny jest regularny odpoczynek: codzienny spacer, wieczór z książką, sesja jogi z przyjaciółką, a także odpowiednia ilość i jakość snu. Wpisz więc w kalendarz codziennie przynajmniej godzinę jakiejś formy relaksu i oczywiście zacznij się wysypiać.

2. Znajdź swój sposób na relaks.

Ważne jest nie tylko, że odpoczywasz, ale też to, w jaki sposób to robisz. Wybierz coś przyjemnego, zrezygnuj jednak z elektronicznych urządzeń, odłóż telefon, wyłącz telewizor i zamknij laptopa. Daj sobie czas offline. Do wyboru jest mnóstwo fantastycznych rzeczy: krótka drzemka, dobra książka, długi spacer, może wyjście na kawę z kimś bliskim? Moje ulubione sposoby na relaks to oczywiście czytanie książek, siedząc w moim ulubionym fotelu (który jest chyba moim najlepszym zakupem EVER). Prawie codziennie uskuteczniamy też z mężem spacery, dłuższe lub krótsze, najczęściej do parku lub lasu. Lubię też wyciszyć się przy spokojnej jodze (polecam sesje na zdrowy kręgosłup – dwie korzyści w jednym) oraz poleżeć na ulubionej macie z kolcami, która cudownie rozluźnia mięśnie.

3. Zmień otoczenie.

Nic tak nie pomaga w odpoczynku, jak zmiana otoczenia. Jeśli podobnie jak ja i wielu ludzi wokół mnie, pracujesz w większości z domu, w tym samym domu śpisz, odpoczywasz, to pozwól swojemu mózgowi zobaczyć coś innego! Szczególnie skuteczny będzie kontakt z naturą: lasy, parki, łąki, zoo, ogrody botaniczne – można wybierać do woli. Daj sobie przestrzeń na poznawanie czegoś nowego. Wyjdź do nowej kawiarni, pójdź do kina na nowy film, zabierz partnera na obiad gdzieś, gdzie dawno nie byliście. Nowe doświadczenia pozwolą umysłowi się zrelaksować i nabrać dystansu do rzeczywistości.

I jeszcze jedno…

Zastanów się, dlaczego nie lubisz odpoczywać…

Nie lubisz i nie chcesz odpoczywać? Może to czas na rachunek sumienia i przyznanie się przed sobą, od czego uciekasz w ciągłe zapracowanie i z jakimi myślami nie chcesz się zmierzyć.

*

Pamiętajcie o odpoczynku! O ile nie jesteście robotami (a wydaje mi się, że czytają mnie głównie ludzie), będziecie bardziej wydajni, produktywni i kreatywni, jeśli będziecie regularnie wypoczywać.

Dbajcie o siebie i swoje zdrowie!

Napiszcie, jakie są Wasze ulubione sposoby na wypoczywanie i relaks.

6 myśli na temat “Niemodny odpoczynek – 3 porady, jak odpocząć skutecznie

  1. Trafiłaś w punkt z tematem, nad którym ostatnio dużo myślę. Nie potrafię odpoczywać i sama nie wiem czemu – chyba głównie z ogromu powinności, które rodzą się w mojej głowie. Bardzo ciekawy wpis 🙂 Czytając go, miałam momentami wrażenie, jakbym czytała własny wpis – wydaje mi się, że piszemy podobnie i że interesują nas podobne tematy 🙂
    Pozdrawiam!

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s